004.cz

Bakteriální střevní infekce

Choroboplodné střevní organismy

V posledních letech se seznam sexuálně přenosných nemocí rozšířil o nové choroby, jejichž hlavními projevy jsou střevní záněty, které se vyskytují a staly se doménou převážně u homosexuálních mužů. Moderní výzkum vnesl nové světlo do problematiky shigellózy, salmonelózy a zjistil i další příčiny průjmových nákaz, např. Campylobacter.
Jedná se samozřejmě o organismy, které se šíří především výkaly při análních praktikách. U homosexuálních mužů se to týká aktivních i pasivních sexuálních praktik. Patří sem i technika dráždění okolí análního otvoru jazykem, tzv. rimming. Následná soulož do úst po souloži do konečníku rovněž vede k přenášení některých střevních infekcí. 

Jedná se o bakterie rodu Shigella, Salmonella a Campylobacter, které mají četné podskupiny. U gayů tak mohou vznikat záněty konečníku a tlustého i tenkého střeva, někdy s těžkými místními i celkovými příznaky. 

Pokud máte podezření na tato onemocnění, patří tato problematika do interního a infekčního lékařství. Je třeba začít návštěvou vašeho praktického lékaře a výtěrem z konečníku.

V současnosti jsou u nás a ve většině civilizovaného světa sanitárně-hygienické podmínky na takové úrovni, že hlavní cestou přenosu mnoha infekčních nemocí se stávají především pohlavní styky.

Pro gaye bychom zdůraznili riziko zánětu žaludu a předkožky, které hrozí při nedostatečné hygieně po análním styku. Rizikem jsou tzv. anaerobní fuzobakterie, které jsou součástí běžné bakteriální flóry. Ty mohou být i původcem uretritidy.

Prevencí je DOSTATEČNÁ HYGIENA po análním styku. Penis a řiť umyjte bakteriálním mýdlem po každém styku!

K dalším chorobám střev patří infekce způsobené prvoky, a to lamblie střevní a měňavka úplavičná.
Oba dva prvoci se stále častěji přenášejí sexuálně prostřednictvím výkalů a způsobují tak prudké záněty tenkého střeva. Tímto přenosem trpí ve vyspělých zemích především právě homosexuální muži. 

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Takto se laboratorně kultivují bakterie odebrané např. při výtěru z konečníku. Na obrázku jsou v Petriho misce střevní bakterie escherichia colli a patogenní salmonella. Substrát, na kterém rostou, se nazývá agar a je obohacen o specifické živiny pro tyto bakterie.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Mikroskopová fotografie salmonelly získaná z kultivace v Petriho misce.

Lamblie střevní (Giardia lamblia)

Onemocnění způsobená lamblií bývají někdy označována jako giardióza. Lamblie má zploštělé tělo s přísavkou, kterou se udržuje v tenkém střevě. Vzhled lamblie je dobře patrný z obrázku. Lamblie způsobuje prudké a bolestivé průjmy, křeče, přítomnost tuku ve stolici, plynatost, únavu a hubnutí. Na rentgenu jsou u nemocných osob patrné záněty dvanáctníku tenkého střeva. Průjem může přetrvávat i několik let, může být akutní i chronický, trvalý i občasný.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na obrázku vidíte zvětšenou lamblii střevní.

Výskyt infekce je celosvětový, zejména však v oblastech s nízkou úrovní hygieny a v dětských kolektivních zařízeních, zejména pro děti předškolního věku. Výskyt je mezi 1-30 % populace. Možné jsou i epidemie fekálně znečištěnou vodou. Výskyt giardiózy v České republice klesá a v současnosti je to několik set lidí ročně.

Přenos: Základní cestou přenosu je přenos od člověka k člověku, při kterém se cysty ze stolice infikovaného jedince dostanou přes znečistěné ruce nebo znečištěné předměty do úst další osoby. Možné jsou též přenosy při análním pohlavním styku, zejména u gayů.

Inkubační doba je 3-25 dní, i déle, nejčastěji mezi 7-10 dny.

Léčba: Nemoci způsobené prvoky jsou léčitelné a příznaky při vhodné léčbě mizí do několika dnů. Infekce se často zhojí sama.

Prevence: Dodržování zásad osobní a obecné hygieny a poučení o nutnosti mytí rukou před zacházením s potravinami, před jídlem a po použití záchodu u nemocných. Vyhnout se styku se stolicí nemocného, tedy análnímu styku.

Měňavka úplavičná (Entamoeba histolytica)

Měňavky patří do zvláštní skupiny prvoků, které nemají pevnou schránku a pohybují se přelíváním své rosolovité hmoty, díky čemuž jsou velmi pohyblivé. Onemocnění se projevuje průjmy s příměsí krve, hnisu a hlenu. Onemocnění provází horečka, třesavka, bolesti břicha v žaludeční krajině, plynatost a nucení na stolici, které není uspokojeno vyprázdněním.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na obrázku vidíte měňavku úplavičnou.

U gayů se vyskytují navíc kožní léze, především v okolí konečníku. Přenáší se mezi gay populací především výkaly při nechráněném análním styku. Diagnóza se provádí laboratorním vyšetřením stolice apod. Léčbu provádí infekční oddělení nebo interna.

Výskyt je celosvětový, vyšší frekvence výskytu je v tropech a subtropech a v oblastech s nízkým hygienickým standardem. Onemocnění se snadno šíří u sexuálně promiskuitních osob, především u gayů, a to i ve střední Evropě, aniž by infikované osoby navštívily inkriminované oblasti. V České republice se vyskytuje do několika desítek případů ročně.

K přenosu nákazy dochází nejčastěji fekálně-orální cestou, to znamená požitím vody či potravin, které jsou kontaminované amébovými cystami. Onemocnění se také může přenášet při sexuálním orálně-análním kontaktu, tzv. rimmingu.

Inkubační doba je několik dnů až měsíc.

Léčba se provádí na základě laboratorně prokázaného onemocnění.

Prevence: Při pobytu v tropických oblastech je nutno důsledně dodržovat osobní hygienu, vždy si důkladně umýt ruce před přípravou jídla, vyvarovat se konzumace syrové zeleniny a ovoce, které nelze oloupat, vodu určenou k přípravě nápojů a pokrmů převařovat, nepoužívat led do nápojů; vystavením teplotám vyšším nad 50 °C se tento prvok zničí.
Vyvarovat se kontaktu se stolicí, při rimmingu používat roztržený kondom nebo latexovou blánu Dental dam.

Bakteriální střevní infekce - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2024 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |