004.cz

Lymfogranuloma venereum

Lymfogranuloma venereum - pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění, přenášené především sexuálním stykem. Jde o pohlavní chorobu. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na které se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám. Původcem jsou specifické sérotypy bakterií Chlamydia trachomatis.(sérotypy L1, L2, L3). U nás se venerický lymfogranulom nevyskytl od roku 1991, což avšak neznamená, že by se u nás nemohl znovu objevit díky cestovnímu ruchu. Častý je v tropických a subtropických zemích, v Evropě vzácný.

Příznaky: Na začátku se objeví malá nebolestivá papula, uzlík nebo útvar připomínající bradavici na penisu, který lze často přehlédnout. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí genitálií, u mužů tříselných, u žen častěji pánevních. Dochází ke zhnisání uzlin. Zhnisané uzliny vytváří abscesy, které perforují píštělemi, ze kterých vytéká zbarvený sekret. Zánětu postupuje do okolních tkání, což může vést k proktitidě, zúžení konečníku a píštěli. K proktitidě dochází také následkem análního styku, kde je infekce rekta častá právě u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a nechutenství k jídlu jsou typickými symptomy. Průběh onemocnění u neléčených případů je dlouhodobý i když obyčejně ne smrtelný.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je ženský genitál postižený lymfogranuloma venereum. Projevy u muže jsou obdobného charakteru, zejména vřídky a zcela typický je saxofonový penis - zkrouceně deformovaný, připomínající saxofon.

Přenos: Přímý kontakt s lézemi infikovaných lidí, nejčastěji pohlavním stykem. 

Inkubační doba má poměrně značné rozpětí od 7-21 dní, výjmečně do několika měsíců.

Léčba: Je povinná, používají se antibiotika.

Prevence: Používání kondomu, vyhnout se rizikovým stykům s domorodým obyvatelstvem při cestách v rozvojových zemích.

Lymfogranuloma venereum - komentáře

Komentář ze dne: 30. 06. 2016 09:58:31     Reagovat
Autor: Tom - neregistrovaný
Titulek: LGV se v Česku od roku 2011 vyskytuje
Není pravdou, že LGV se v Česku nevyskytla od roku 1991. Osobně jsem se touto chorobou nakazil tuším počátkem roku 2011 (tehdy to byly v Česku první případy po delší době) a letos 2016 opět. Jsem pacient speciální ambulance infekční kliniky na Bulovce. Aktualizujte obsah.

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2024 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |