Lymfogranuloma venereum - pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění, přenášené především sexuálním stykem. Jde o pohlavní chorobu. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na které se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám. Původcem jsou specifické sérotypy bakterií
Chlamydia trachomatis.(sérotypy L1, L2, L3). U nás se venerický lymfogranulom
nevyskytl od roku 1991, což avšak neznamená, že by se u nás nemohl znovu objevit díky cestovnímu ruchu.
Častý je v tropických a subtropických zemích, v Evropě vzácný.
Příznaky: Na začátku se objeví malá nebolestivá papula, uzlík nebo útvar připomínající bradavici na penisu, který lze často přehlédnout. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí genitálií, u mužů tříselných, u žen častěji pánevních. Dochází ke zhnisání uzlin.
Zhnisané uzliny vytváří abscesy, které perforují píštělemi, ze kterých
vytéká zbarvený sekret. Zánětu postupuje do okolních tkání, což může vést k proktitidě, zúžení konečníku a píštěli. K proktitidě dochází také následkem análního styku, kde je infekce rekta častá právě u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a nechutenství k jídlu jsou typickými symptomy. Průběh onemocnění u neléčených případů je dlouhodobý i když obyčejně ne smrtelný.
Přenos: Přímý kontakt s lézemi infikovaných lidí, nejčastěji pohlavním stykem.
Inkubační doba má poměrně značné rozpětí od 7-21 dní,
výjmečně do několika měsíců.
Léčba: Je povinná, používají se antibiotika.
Prevence: Používání kondomu, vyhnout se rizikovým stykům s
domorodým obyvatelstvem při cestách v rozvojových zemích.