Původcem trichomoniázy je prvok bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to pohyblivý prvok se 4 bičíky a undulující membránou - viz obrázek.
Bičenka poševní - Trichomonas vaginalis. |
Diagnostika infekce: Trichomoniáza patří mezi onemocnění přenosná pohlavním stykem (STD). Je to onemocnění, které je nepříjemné zejména pro ženy, u nichž vyvolává silně svědivý, hnisavý poševní výtok, ale i pro muže, neboť může vyvolávat uretritidu – zánět močové trubice; jinak u mužů probíhá nákaza obvykle velice mírně nebo zcela bez příznaků. Komplikací u neléčené chronické infekce však může být zánět prostaty a semenných váčků. Trichomonádová nákaza, stejně jako všechny ostatní STD, usnadňuje průnik HIV infekce. Mezi gay populací se může vyskytnout kvůli bisexuálnímu chování.
Způsob přenosu je kontakt s vaginálními nebo uretrálními sekrety infikovaných osob během pohlavního styku. Největší význam v procesu šíření této nákazy mají asymptomatičtí nosiči trichomonád, tedy zejména infikovaní muži.
Inkubační doba je 4-20 dní, průměrná 7 dní.
Období nakažlivosti trvá po celou dobu infekce, což může u neléčených případů představovat i několik let.
“Nevysvětlitelné” propuknutí trichomoniázy u partnerky často usvědčí muže z nevěry s nakaženou milenkou, aniž by sám u sebe pociťoval jakékoliv potíže. Teprve silné potíže u jím náhle nakažené partnerky odhalí jeho bezpříznakovou (asymptomatickou) trichomoniázu, kterou si teprve společně s ní vyléčí.
Léčba je stejná jak u mužů, tak u žen: pomocí tablet, které se polykají. Může jít o jednorázovou aplikaci léku. Nutná je současná terapie všech sexuálních partnerů infikované osoby kvůli zabránění reinfekcí, což je základní zásada u všech STD. Po léčbě se provádí u žen kontrolní vyšetření. Během léčby je nutná naprostá sexuální abstinence obou partnerů až do ukončení terapie.
Prevence: používání kondomu zabrání přenosu trichomonád.
Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde