Je nutné hemoroidy léčit?
Léčba hemoroidů je nutná a neměla by být odkládána. Návštěva lékaře je zvlášť nutná, pokud se vyskytne dlouhodobé a silné krvácení, krev má tmavou barvu, cítíte bolesti v konečníku. Pokud pacient léčbu zanedbá a dojde ke komplikacím a trvalým potížím, je třeba zvolit radikální chirurgické řešení. Chirurgické řešení je obvykle velmi bolestivé, hojení komplikované a rekonvalescence spojena s dlouhou pracovní neschopností. Navíc hrozí riziko, že po rozsáhlém chirurgickém zákroku pacient neudrží stolici a dojde k zúžení rekta a potížím při každé defekaci. Co se týče análního styku, ten je pak často po těchto komplikacích již zcela vyloučen.
Jaké jsou možnosti léčby?
Veškeré masti a čípky aplikované lokálně či sedací koupele (např. z dubové kůry) hemoroidy neléčí, ale pouze zklidňují hemoroidální komplikace, jako jsou bolest, svědění, pálení a krvácení. Pro zmírnění těchto komplikací či jako prevenci doporučujeme stravu bohatou na vlákninu, vitamíny, dostatek pohybu a přísun tekutin.
Hemoroidy je však možné odstranit i jinak než bolestivým chirurgickým zákrokem. K těmto velice moderním neinvazivním metodám patří tzv. sklerotizace, ligace, vysokofrekvenční proud, laser, zmražení aj.
Výhodou těchto metod je jejich častá bezbolestnost a vysoká účinnost – 95-98 % při správné indikaci.
Sklerotizace spočívá v injekčním nastříknutí speciální látky do hemoroidů, která způsobí jejích zajizvení a uzavření.
Koagulace infračerveným zářením je moderní léčebný způsob. Provádí se ambulantně a je bezbolestný. Při plném vědomí působíme infračerveným zářením drobnou nekrotizaci neboli odumření tkáně hemoroidálních uzlů.
Elastická ligatura neboli ligace je v současnosti nejvhodnější metodou neinvazivní léčby hemoroidů. Spočívá v aplikaci elastických kroužků pomocí různých druhů aplikátorů ambulantně a jako u všech předchozích metod není nutné anestesie či analgesie.
Jiné metody:
Laser je možné využít podobně jako infračervenou nebo elektrokoagulační techniku k nekrotizaci hemoroidálních uzlů, avšak není to příliš častá metoda.
Zmražení neboli kryodestrukce je též možné využít i k léčbě pooperačních komplikací. Principem je rychlé podchlazení a opět bezbolestná nekróza tkáně. Její nevýhodou je delší hojení a komplikovanost výkonu.
Pro úplnost dodáváme, že se můžete setkat s metodami jako je parciální laterální sfinkterotomie vnitřního svěrače, která je prováděna v celkové nebo lokální anestesii.
Existuje též metoda unipolárního nízkovoltážního proudu, kdy se umístí dvě elektrody na vrchol hemoroidálního uzlu a jejich pomocí je aplikován nízkovoltážní proud. Ten se postupně zvyšuje dle tolerance pacienta.