Condylomata accuminata (genitální, venerické bradavice, špičaté kondylomy, “fíčky”) Jde o infekční virové (HPV - lidský papilomavirus) onemocnění, patřící do skupiny chorob přenášených pohlavním stykem (STD).
Kondylomata jsou bradavičnaté útvary, které se vyskytují v místech vlhké zapářky na genitáliích a v jejich okolí, v tříslech: u muže v předkožkovém vaku, na vnitřním listě předkožky za okrajem žaludu, na uzdičce, na žaludu samotném a v zevním ústí močové trubice; dále kolem análního otvoru a na hrázi.
Příznaky: Nejdříve se tvoří malé bělavě až růžové výrůstky, které se časem zvětšují co do velikosti i do počtu. Mají bradavičnatý rozeklaný povrch a mění se v květákovité útvary, které mohou po čase pokrývat rozsáhlé plochy zevního genitálu. Tlakem ze stran se mohou oplošťovat a vytvářet výrůstky podobné kohoutímu hřebínku. Někdy na povrchu a v záhybech mokvají, pokrývají se hnisem a páchnou. Pokud nejsou odstraněny, odumírají a prorůstáním vaziva se oplošťují. Pak mohou napodobit condylomata lata sekundární syfilis a prorůstají-li do análního otvoru, mohou se podobat též hemoroidům. Výjimečně prorůstají celý mužský pohlavní úd (tzv. condyloma giganteum). Některé typy viru se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor.
Na obrázcích vidíte špičaté kondylomy v okolí rekta. Pokud je jich méně, mohou být zaměněny s hemoroidy. | Kondylomata v perianální oblasti. |
Špičatá kondylomata se častěji vyskytují: při fimóze, tj. vrozeném nebo získaném zúžení předkožky, která se stěží dá přetáhnout zpět přes žalud; při chronických zánětech močové trubice; při opruzení (intertrigu) v místech vlhké zapářky v tříslech nebo kolem řiti a vůbec při špatné hygieně.
Inkubační doba je zhruba 2 měsíce
Přenos: Riziko nákazy je značné jak při genitálním, tak při análním styku. Menší je při orálním sexu – felaci. Onemocnění se přenáší jen intenzívním přímým stykem s projevy bohatými na viry.
Infekce HPV virem však může být asymptomatická, virus je přítomen v epidermis a přenos infekce je možný, proto potenciálně infekční může být každý. Přítomnost kondylomat v konečníku zvyšuje riziko přenosu HIV až o 800 %.
Kondylomata jsou velmi rozšířená a jejich počet v populaci neustále stoupá. Je to u nás jedna z nejčastějších STD. Muži, zejména gayové, jsou nejčastější skupinou s tímto onemocněním.
Při jejich výskytu je třeba myslet i na možnou HIV infekci i další STD a nechat se vyšetřit v zájmu sebe i partnera. Výskyt rozsáhlých kondylomů je typický právě u HIV pozitivních.
Léčba: Dermatovenerologové používají zmražení (kryalizaci) a následné použití cytostatika podofylinu. Léčba je možná též spálením elektrokauterem nebo se provádí přímo chirurgické odstranění. V některých místech, kde jsou kondylomata malých rozměrů, lze použít rychlé vyškrábnutí ostrou chirurgickou lžičkou. Samoléčba není možná, není možné si zakoupit žádný volně prodejný lék na toto onemocnění. Podofylin je cytostatikum a při překročení doporučené koncentrace se stává velmi toxickým, opatrnosti je třeba v místech s poraněnou pokožkou nebo při opruzení. V takových případech dojde k přílišnému vstřebávání a hrozí velmi nebezpečné periferní neuropatie nebo i kóma!
Prevence: Ochrana před tímto sexuálně přenosným onemocněním neexistuje. Hlavním rizikem je promiskuita, někdy zanedbaná hygiena. Kondom chrání sporadicky. Doporučují se běžná hygienická opatření po styku. Při podezřelých projevech na genitálu je třeba včas vyhledat kožního lékaře.
V diskuzi pod článkem se často vyskytují následující dotazy:
Je možné použít Canesten?
Canesten je skutečně primárně určen na kvasinkové a bakteriální záněty, u kondylomat podporuje protizánětlivě a potlačuje jejich následné mokvání a hnisání. Je skutečně možné, že u některých žen tato podpůrná léčba stačila k tomu, aby si tělo s virem poradilo samo, avšak jako lék první volby není vhodný. Jak je již v článku uvedeno je vhodné začít s podofylinem, a to hned či později v kombinaci s kryalizací a či laserovou ablací. Místo gynekologa je vhodné navštívit přímo venerologa či dermatovenerologa ve větší nemocnici, nebo tam, kde laser mají při selhání prvních možností rovnou k dispozici.
Je možné použít Wartec Cream?
Ano, Wartec Cream obsahuje účinnou látku podofylin - podophyllotoxin a k jeho úžití je třeba opatrnosti. Jiné léky na bradavice(Duofilm, Verumal) by neměly být používány jako léky první volby a pro zdárnější odstranění je vhodné začít u odborného lékaře právě s podofylinem. Při recidivě jejich použití ve vašem případě zkonzultujte s ošetřujícím lékařem!
Co je Aldara?
Aldara (5% imiquimod) od farmaceutické divize společnosti 3M je určen pro léčbu genitálních a perianálních kondylomat. U nás nejsou farmaceutické výrobky od 3M registrovány a nejsou také dováženy. Na předpis je možné jej zakoupit v EU za cca 80€. Aldara pracuje na principu stimulace intracelulární imunity, zejména na zvýšení indukce cytokinů a interleukinů makrofágů. Takto stimulované buňky mají větší schopnost zastavit množení papilloma virů a buňky se změněnou funkcí jsou odstraňovány. Účinnost imiquimodu byla zkoušena v pěti studiích s HIV negativními pacienty, kde došlo ke kompletnímu odstranění kondylomat na konci léčby v 51% léčených pacientů oproti 6% úspěšnosti s placebem. Ve čtyřech studiích došlo ke zmenšení kondylomat o 50% u 72% pacientů léčených imiquimodem 5% oproti 20% úspěšnosti s placebem. Ve třech studiích nastalo dokonalé odstranění kondylomat na konci léčby plus žádná recidiva u 37% pacientů oproti 4% s placebem. Vedlejší účinky byly srovnatelné s placebem. Imiquimod nebyl efektivní v jedné zkoušce s HIV pozitivními pacienty.
Prameny: The Journal of Leukocyte Biology a The Journal of Infectious Diseases
Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde