|0-15|15-23|
Přijmout odlišné erotické zaměření je pro věřícího člověka ještě těžší než pro ateistu.
Potíže s přijetím sexuální orientace se projevují i ve snížené schopnosti navázat a zejména udržet partnerský vztah. Objevuje se přitom několik krizových okamžiků...
Je mnoho homosexuálů, kteří se ožení. Bývá to z nejrůznějších důvodů. Někteří si nejsou v době sňatku svého zaměření vědomi nebo si ho alespoň nepřipouštějí. Jiní si nedokáží představit, že by mohli vytvořit rovnocenný, stabilní a citově bohatý partnerský vztah s osobou stejného pohlaví. není dost identifikačních vzorů, tedy homosexuálních párů, které by mladým gayům a lesbičkám ukázaly, že se tak dá žít.
Po rozpoznání a sebepřijetí sexuální orientace se často dostaví pocit, že jediný homosexuál na světě jsem já. Může být podmíněn objektivní situací. Na malé vesnici člověk většinou někoho podobného nepotká., konec studií také znamená změnu životního stylu.
Coming out někdy může probíhat velmi těžce a neobejde se bez lékařské či psychologické péče. Mezi homosexuálními pacienty Sexuologického ústavu jich polovina měla za sebou pokus o sebevraždu.
Existují holky, které se chovají jako kluci, a kluci, o nichž jejich okolí tvrdí, že se měli narodit jako holky. Odborníci hovoří o tzv. gender dysforii, česky bychom řekli nespokojenost se svým pohlavím. Kluci se pak nazývají sissy boys a dívky tomboys.
Pojem bisexualita může charakterizovat nejrůznější situace. Může se jednat o přechodné období v procesu coming out, kdy homosexuál má pocit, že jako bisexuál bude blíže tzv. společenské normě, že přece je schopen mít i vztahy s opačným pohlavím. Může také odrážet zkušenosti s dosavadním bisexuálním chováním.
Během coming outu nastane okamžik, kdy už nechceme zůstat se svým tajemstvím sami. Hledáme někoho, komu bychom se mohli svěřit. Přitom je dobré být opatrný, protože kladná reakce na naše odhalení nám dodá sebedůvěru, zatímco odmítnutí nás vrátí v našem vývoji o pěkný kus zpět. Přitom jedna špatná zkušenost může potlačit i deset hezkých přijetí.
Většina lidí, kteří o své erotické orientaci pochybují, bývá homosexuální. Neexistuje však lékařské vyšetření, které by nám pomohlo říci jednoznačně, vy jste orientován tak či tak. Sexuální orientace je sice celoživotně něměnná, ale naše jednání a hodnocení určuje mnoho vlivů.
Úzkost z reakce rodičů na zjištění homosexuality jejich potomka bývá snad největší obavou v celém coming outu.
Mnoho lékařů a psychologů je dosud ovlivněno tradičními mýty a předsudky o homosexualitě a ne vždy umí správně poradit a svého pacienta kladně přijmout. Vzhledem ke svým postojům se někteří odborníci domnívají, že na základě vlastních osobních zkušeností mohou radit ostatním.
Lesbické ženy a gay muži se častěji mohou stát obětí společenské diskriminace. Ta navíc bývá často skrytá, protože je buď obtížně prokazatelná nebo oběť má obavu z prozrazení svého zaměření.
Přijetí registrovaného partnerství by umožnilo lesbickým a gay párům stejnou volbu, jako mají heterosexuální páry. Žít jako druh s druhem či družka s družkou, což mohou i dnes. Nebo svůj vztah veřejně, a tedy i právně, deklarovat. To znamená nejen získání právních výhod, ale i přihlášení ke vzájemné zodpovědnosti.
Pojem homosexuál v mnoha lidech vyvolává představu, že se jedná jen o sex. Jeden z předsudků předpokládá, že homosexuální muži a ženy mají větší zájem o sex, že jejich pohlavní život je projevem jakési rozmařilosti. Homosexuální vztahy se však podstatně neliší od vztahů mezi mužem a ženou.
|0-15|15-23|