Mohu být GAY? - Tuto otázku si pokládá mnoho kluků během dospívání. Zároveň je velmi málo pravděpodobné, že by se nějaký kluk s otázkou homosexuality nikdy nedostal do styku a nebyl nucen si na ni vytvořit alespoň sebemenší názor.
Co se ale děje v hlavě tomu, kdo cítí, že opačné pohlaví není to, které ho přitahuje čím dál víc? Tento projekt vznikl na podnět dotazů mnoha kluků, kteří nám psali do Poradny 004 - poradna.004.cz a ptali se, jestli jsou opravdu na kluky a ať řekneme, jaká je jejich orientace, protože jsou zmatení. Na dálku to samozřejmě nelze jednoznačně poznat, a tak se snažíme poradit, jak na to, aby se odpověď dozvěděli sami od sebe.
A věř, že poznat to není těžké, hlavně když si uvědomíš, že je jedno, jestli jsi gay nebo heterosexuál, že být gay není tragédie a někdy je to docela fajn. Být gay a žít jako gay neznamená, že máš napsáno na čele, jaká je tvá orientace - nic se tím v zásadě nemění. Neboj se těchto myšlenek a neuzavírej se do sebe.
Pokud nevíš, jak to s tebou vlastně je, jsou následující stránky přesně pro tebe.
Když se objevují první rozpory ve vlastní orientaci, které se leckdy ani nedají přesně zformulovat, nazýváme toto období jako tzv. precoming out. Tento termín můžeme vysvětlit jako to, co předchází vlastnímu sebepoznání – sebeuvědomění a nakonec sebepřijetí; tedy chvíli, kdy člověk vyjde s pravdou ven – coming out. Rozdíl mezi precoming outem a vlastním coming outem není velký a oba procesy v sebe plynule přecházejí. Úplně jednoznačný a vždy použitelný recept, jak co nejrychleji překlenout toto období nejistoty, neexistuje. Každý coming out je individuální. Jeden může trvat roky, podruhé se touto otázkou člověk ani zabývat nemusí, protože mu odjakživa bylo jasné, kdo je. Proto ne vše, co zde nalezneš, je právě obrazem tvého stavu!
Být gay či lesbička neznamená splňovat nějaká přesně definovaná kritéria homosexuality. Existují ale ukazatele, kterých si všímáme, položíme-li si otázky, které by nám dal třeba sexuolog.
Znamená to také, že se nemusíš rozhodnout, jak to s tebou je hned teď. Tento projekt nemusíš přečíst ani hned a celý, ale trávit ho po malých douškách.
Ale jestli si na to chceš přijít sám, zkus si naše otázky položit a odpovědět na ně. K tomu jsme zde pro tebe připravili i několik krátkých cvičení, které si můžeš provést v klidu doma.
Než se zeptáme
Na začátku si řekněme, že sexuální orientace je vrozená věc. Zároveň je tento pojem velmi široký. V podstatě každý člověk je v této otázce individualitou, neboť sexuální vzrušivost osobou téhož pohlaví je u každého jiná. Proto existují dva póly; dvě hlavní orientace: homosexuální a heterosexuální. Obě vznikají jako biologické alternativy vývoje jedné části našeho mozku – hypotalamu. O příčinách homosexuálního vývoje se dočtete v tématu homosexualita.004.cz. Pojem bisexualita se užívá ve vztahu k nějakému stupni sexuální aktivity nebo přitažlivosti k oběma pohlavím. Bohužel často se takto označují ti jedinci, kteří nejsou schopni se rozhodnout, kam vlastně patří, a podle toho se chovají. Jejich sexuální vzrušivost opačným i stejným pohlavím není ani v jednom případě nulová. Přistoupíme-li na to, že se začneme zabývat otázkou vlastní sexuality, ve které máme zmatek, bude pro budoucnost dobré, stanovíme-li si cestu k jasnému cíli, který nechť je zatím jakýkoliv. Také si řekněme, že to, u kterého cíle skončíme, již bylo rozhodnuto tím, že jsme se narodili s nějakou orientací, a na nás spočívá už jen úkol poznat s jakou. Žít tak či onak je pro mnohé lidi vždy mnohem šťastnější volba, než přebíhat sem a tam a chovat se bisexuálně. Označit se za bisexuála v období coming outu může pro spoustu homosexuálních kluků a holek znamenat i ulehčení v tom, že se postupně seznamují s homosexualitou a zároveň si nechávají otevřená zadní vrátka, která se pak třeba leckdy i zavřou a zarostou křovím. Zavřít se nemusí hned, mladý člověk se při překonávání překážek rád na chvilku vrací zpět za ona zadní vrátka, aby se přesvědčil, že možnost stále existuje. Často ale zjistí, že prostor, který se za nimi nachází, je tak malý, že není k žití.
Za pomoc při realizaci projektu Mohu být gay? bych rád poděkoval MUDr. Ivo Procházkovi, CSc., PhDr. Richardu Braunovi a Mgr. Andree Scheansové.