Ztopoření neboli erekce penisu je stav, který vzniká na základě podráždění smyslových orgánů, blízkosti partnera nebo na základě představ.
Tyto informace se sbírají v kontrolním míšním centru. Směřují sem ještě další informace z erotogenních zón těla, které mají sexuálně dráždivou účinnost, signály z mozkové kůry a rozumového hodnocení či z fantazie a vzpomínek.
Erekce byla pozorována také při pokusné stimulaci šedého hrbolku zvaného tuber cereneum na spodině III. mozkové komory. Další mozková lokalita zodpovědná za erekci se nachází ve čtverohrbolí ve středním mozku.
Jakmile kontrolní míšní centrum přijme sexuální vzruchy v nadprahové - excitační míře, vyšle vlastní impulsy po nervi erigentes k cílovým orgánům, tj. do cévní pleteně penisu, což se vzápětí projeví erekcí.
Samotné ztopoření zajišťují 2 kavernózní-houbovitá tělesa a jedno topořivé těleso uretry. Tato tělesa penisu otevřou ventilky v Ebnerových polštářcích, čímž se sice rozšíří tepny, ale průtok krve se sníží zúžením žil. Zároveň sval zvaný musculus bulbovernosus sevře cévy, které procházejí pod obloukem stydkých kostí. Do těchto těles přitéká více krve, než kolik jí odchází, což zvyšuje tlak a penis se vztyčí a ztvrdne. Již dříve je to vše regulováno přes cévní systém zvláštním nervovým rozvětvením známým jako nervi erigentes a nervovou pletení v okolí prostaty.
Houbovitá tělesa jsou při stranách, topořivé těleso se nachází uprostřed a je posunuto lehce kupředu - viz obrázek. Centrum ovládající erekci se nachází v bederní části míchy a je kontrolováno z hlubších partií mozku. Obecně platí, že erekce je neovladatelná, pokud ji již máme.
Erekci může znemožnit přerušení některých míšních nervů nebo užívání tlumící drogy. Pokud existuje přerušení nad erekčním centrem, dotyčný má sice erekci, ale nic necítí. Schopnost erekce je též ohrožena při operacích prostaty a močového měchýře, pokud by se při operačním zákroku přerušily nervové prostatické pletně.
1 – žalud | |
1 – žalud 2 – ústí močové trubice 3 – slizniční řasa (uzdička) 4 – koruna žaludu 5 – topořivé těleso uretry 6,7 – kavérnózní tělesa (modře) 8 – stydká kost 9 – svalové úpony 10 – bulokavernózní sval |