Řekneme si něco o specifikách kamarádství a přátelství v gay komunitě, kde je vše komplikováno tím, že pokud je náš kamarád gay, je i potencionálním partnerem a my ho tak také vnímáme. A také, že když už je homosexuálně orientovaný, znamená, že jsme opět našli někoho z menšiny s kým si navíc i rozumíme. Stane-li se z kamarádství přátelství, vzrůstá nám i pravděpodobnost, že se přátelství posune o další kus dál a staneme se partnery.
Se svým kamarádem můžeme být zvyklí, že v případě neshody třeba o tom, kdy a kde se sejdeme, si buď hodíme mincí či kostkou, nebo se jednoduše domluvíme, že o setkání bude jeden týden rozhodovat kamarád a jeden týden já. Kdo nemá nachystaný systém v rozhodování při neshodě, utopí se v hádkách. Hlavně je mylný předpoklad, že snad k párové slušnosti patří snaha vyhovět.
Večer při filmu. Tvůj kamarád u tebe bude zase jednou nocovat. Ležíš s ním na posteli, díváte se na film a dobře se bavíte. Ale dnes je něco jinak. Něco se vznáší ve vzduchu. Náhle si všimneš, že už ležíte dost blízko u sebe...
Pokud umíme správně a rovnoprávně jednat s kamarády a přáteli, umíme se spolu dohodnout a zvládneme-li hádku, jsme pak dobře připraveni na partnerský vztah mnohem lépe, než ten, kdo se neumí dohodnout ani s kamarádem jestli půjde do klubu A nebo klubu B, natožpak vést rozumný partnerský dialog a koneckonců i uspokojující partnerský život. Osvojíme-li si následující zákonitosti rozhodování, bude náš první krok s partnerem mnohem pevnější a riziko, že se nám zvrkne partnerský kotník je o něco menší.