Komentář ze dne: 07. 09. 2011 20:33:00
Autor: Standa (standalfs@gmail.com)
Titulek: Re: Homosexualita jako antizákon
,,Máme bohaté fyzikální znalosti, takže víme co očekávat při určitém chování."
Chování? Fyzika se zabývá fyzikálními/přírodními jevy a jejich popisem. Chování - toto snad spadá do sféry psychologie, není-liž pravda?
,,Znalosti psychologie nám ukazují jak fungují vztahy."
Vztahy? Psychologie se zabývá psychickou regulací, jednáním, chováním člověka a jeho vlastnostmi. Psychologie se tedy zabývá jednotlivcem, nikoli vztahy mezi jednotlivci - tímto se snad zabývá sociologie, není-liž pravda?
Promiňte mi, že Vás musím takto opravovat, ale na základě těchto zkušeností Vám musím položit několik otázek: Jste schopen rozumně diskutovat? Nepletete si pojmy? Rozumíte tomu, co píšete?
,,To na co si myslím, že mám právo není totožné s tím, co je prospěšné."
Zde máte pravdu. Víte, toto téma je hlubší debatu s vícero odborníky, jelikož se dostáváme na velmi tenký led. Toto téma zasahuje do sociologie, politologie, filozofie, dějinné filozofie, ale i antropologie nebo "bio-filozofie". Chtělo by to debatu s vícero odborníky. Vám dělají problémy samotné pojmy a s takovými znalostmi ještě nelze vyvářet plnohodnotné filozofické úvahy...
Samozřejmě by bylo zapotřebí zapojit do debaty i biology/ekology, historiky (ty méně), ale i biology/lékaře a další...
,,Homosexualita,odsuzování člověka na základě orientace, pornografie, konzum aj, jsou dle mého názoru provinění proti civilizaci. Ponesou své důsledky nehledě na naše práva a pocity. Kéž bychom byli dost moudří abychom viděli důsledky našich činů."
Na soudy, co je pro společnost prospěšné a co nikoli jsme tady na 004.cz trochu krátcí - chtělo by to hlubokou debatu s odborníky.
Pokusím se tedy zafilozofovat - ale je třeba říci, že filozofie není věda přesná a názory třeba i velkých filozofů se dají upravovat a měnit, protože o tom filozofie je...
Známe nějaké pády civilizací z historie? Máme zkušenosti s pády civilizací? Ano - Řím, Babylon, Egypt, Chetitská říše, konqistadory zničené indiánské civilizace...Tady se však bavíme spíše o zničení civilizace "zevnitř", nikoli "zvenčí". Proto lze odstranit ze seznamu několik pohřbených civilizací a dostáváme se k tomuto upravenému seznamu:
Řím, Chetitská říše. Chetité byli až do konce své říše silnou mocností, čili nedá se říci, že by docházelo k postupnému oslabování "zevnitř", ale došlo k velmi rychlé občanské válce - tuto možnost tudíž též škrtáme. Pak se dostáváme ke starověkému Římu. Jaké byli příčiny pádu a úpadku pozdně antické civilizace? Příčin se nabízí více:
- barbaři při severních hranicích
- vzestup křesťanství, zestátnění křesťanství
- nevole k aplikaci nových vynálezů (hlavně k vynálezů parního stroje - průmyslová revoluce by mohla novou historickou éru odstartovala - ovšem jak by taková nová éra vypadala v tehdejším světě?)
- hospodářské krize (málo peněz na armádu)
- neochota rozšiřování římského území za Dunaj
- barbarizace armády a obyvatelstva
- pohodlný životní styl ve městech
Mohlo by dojít k něčemu podobnému i v naší civilizaci?
- mohli bychom srovnat barbary s teroristy?
- nová náboženství snad nehrozí, i kdy je tu problém se vztahy mezi křesťanstvím a islámem, takže jistý druh náboženských neshod či problémů zde je
- vědu vycucáváme jak můžeme - může nás věda ochránit, před ostatními pesimistickými aspekty? Též by mohla přijít nějaká globální katastrofa a zničit naši civilizaci - je možné, že přírodu ničíme a ta se nás bude tedy potřebovat zbavit...tedy svou činností bychom mohli způsobit globální změny, které by byly vůči lidstvu katastrofální
- jak je vidno, hospodářské a dluhové krize skutečně zapříčiňují omezení přísunu peněz do zbrojení a stále větší skepse vůči nasazování armády do operací (nyní je to hlavně pozorovatelné v chování USA)
- ano, i NATO se stahuje z Afghánistánu a už nemá takovou motivaci "čistit" území od teroristických organizací
- extrémizmus skutečně ohrožuje společnost
- a zpohodlňování společnosti: o tom není pochyb...
Z historického hlediska tedy vyplývá otázka - mohou nás věda a inovace zachránit před ostatními faktory? Dokážeme někdy osídlit jiné planety či měsíce? Nezničí nás dříve náboženské spory, extremismus a terorismus? A bojujeme dostatečně s těmito nepříznivými faktory? Neupouštíme od ochrany před těmito faktory?
Sókratés: Tak jako koráb nemá být uchycen na jedné kotvě, ani život nemá viset na jedné naději.
Není nadějí naší společnosti věda? Je skutečně rozumné spoléhat se na jednu naději?
Co se týče homosexuality: pochybuji, že může společnost zničit sama o sobě - homosexualita sama osobě nezničí civilizaci. Jsou zde jiné a závažnější hrozby - Vaše argumentace není založena na žádné logické řadě a tudíž nemůže být brána za argumentaci oprávněnou - vytvořte logickou řadu otázek a odpovědí a pomocí takovéto řady dokažte svůj argument, že homosexualita ohrožuje civilizaci.