004.cz

Téma, které by rozhodně nemělo být tabu

Jsou témata, která stále některé sdělovací prostředky považují na svých stránkách za tabu či minimálně za ne moc vhodné. Na druhou stranu, jak se i v řadě jiných případů ukazuje, nejhorší je, když jsou lidé špatně a nedostatečně informovaní. Obyčejně se to totiž nějak vymstí. Věřím, že i ti, kteří se možná v úvodu našeho dnešního rozhovoru zarazí, mně dají za pravdu, že i takové informace, které jsme získali od dermatovenerologa MUDr. Přemysla Procházky, člena výboru venerologické sekce České dermatovenerologické společnosti, je třeba stále více veřejnosti prezentovat i v novinách, které od začátku jejich vydávání zcela úmyslně směřujeme spíše konzervativně. Onen tolik čtený bulvár se s nimi totiž příliš nezabývá. Přetiskujeme článek z týdeníku Echo.

Redakce: Jsou známy důvody, proč se celosvětově začínají šířit pohlavní nemoci? A o které se zejména jedná?

Lékař: Jedná se zejména o syfilis a bohužel také HIV. Důvodem je hlavně velká migrace obyvatel v rámci schengenského prostoru i mimo něj. Dále je v Čechách značná nabídka levných erotických služeb, zejména prostitutek v příhraničních oblastech, které se nakazí od promiskuitních klientů z Německa a Rakouska. Prostitutky jsou často občanky bývalých republik Sovětského svazu, kde je HIV a zejména syfilis značně rozšířen a nedostatečně léčen – v tomto případě mám na mysli samozřejmě syfilis, HIV je stále nevyléčitelná choroba.

Redakce: Je pravda, že v posledních letech lidí pozitivních HIV přibývá? Čím si tento nárůst vysvětlujete? Platí, že je více pozitivit u gayů, není to předsudek?

Lékař: Bohužel je to pravda, v posledních třech letech počet nových záchytů HIV roste exponenciálně (pozn. redakce: viz zveřejněný graf). Sice jsme stále na tom v Čechách o něco lépe v porovnání s jinými zeměmi západní Evropy a zejména z východní Evropy, ale vzestup je alarmující. Co je příčinou? Promiskuitní chování mladší populace, pro kterou sex s neznámým partnerem neznamená riziko. Zejména muži, mající sex s mužem, často střídají partnery na jeden večer. Praha je běžně označována za metropoli levné erotiky pro gaye. Cizinci s homosexuálním zaměřením se v Praze přes víkend dobře zabaví na fotbale, v restauraci a nakonec i v nočních klubech, kde není problém najít českého partnera na jeden večer. Pozor - tím ale nechci tvrdit, že neexistují zodpovědní gayové, kteří navíc chodí na pravidelné testy na pohlavní choroby. Z vlastní venerologické praxe vím, že těchto zodpovědných mužů přibývá.

Graf testy kontra infekce HIV+

Redakce: Stále se také diskutuje o tématu samoléčitelství pohlavních chorob, co si o tom myslíte?

Lékař: Užívat antibiotika, která nejsou určena cíleně na pohlavní choroby, je naprosto nerozumné. Pouze si navodíte rezistenci, to znamená, že antibiotika nebudou působit, nesprávným dávkováním se třeba podléčíte, onemocnění se jen utlumí a propukne po nějaké době znova. Léčba patří pouze do rukou lékaře, odborníka, venerologa.

Redakce: Jaký by tedy měl být správný postup pacienta s podezřením na pohlavní chorobu?

Lékař: Při podezření na nákazu a projevených příznacích - výtoku, pálení při močení, vyrážce na genitálu, defektu na genitálu či v ústech - je nutné co nejdříve navštívit odborného lékaře, spádového venerologa. Není k tomu zapotřebí doporučení od praktického lékaře. Vhodné je dostavit se nevymočený, záleží na samotném lékaři, ke kterému typu vyšetření přistoupí. V podstatě je důležité, aby zohlednil všechny možné pohlavní choroby, vyšetření bylo komplexní a pacient byl vyšetřen v závislosti na inkubační době a časovém údaji o rizikovém styku. Venerologické ambulance jsou napojené na laboratoře, které dodávají výsledky doporučených vyšetření. Redakce: Ale ne každý pacient ví, kde se spádová venerologická ambulance nachází anebo mu stud brání toto pracoviště navštívit - jak vidíte tuto situaci?

Lékař: Prvním krokem může být návštěva praktického lékaře, který pacienta odešle na specializované venerologické pracoviště. Ale venerologické ambulance již mají svoje internetové stránky, na kterých je uveden kontakt na dané pracoviště. Ve venerologických ambulancích pracují lékaři profesionálové, kteří mají vysokou odbornou erudici a zároveň lidský přístup k pacientům, jsou to tak trochu i psychologové. Dle mého mínění musí být částečně i léčitelé lidských duší, protože ve venerologických ambulancích se někdy setkáte s velmi různými lidskými osudy. Takže se pacienti opravdu nemusejí obávat tyto ambulance navštívit. Ale je třeba upozornit i na to, že dnes bohužel vzniká řada pracovišť, kde v odběrové místnosti pacienta pouze naberou a pošlou vzorek do laboratoře. On tuto službu pochopitelně zaplatí. A tím to pro něj zde končí – dál se o něj nestarají a nechají jej napospas jeho chorobě. Zdůrazňuji, že je žádoucí, aby se klient, který má nějaké podezření, dostavil k odborníkovi, který provede vyšetření, zajistí potřebnou diagnostiku a v případě potřeby také léčbu, eventuálně i hospitalizaci. Já patřím mezi ty, jejichž cílem není pouze lidi „zkasírovat“, ale dobře léčit a být oporou těm, kteří se na mne, v jistě pro ně nelehké situaci, obrátí.

Redakce: Které pohlavní nemoci jsou nevyléčitelné? A co se děje s pacienty po vyléčení pohlavních nemocí?

Lékař: Bohužel, v současné době medicína stále nezná lék na vyléčení HIV pozitivních pacientů, konkrétně na eliminaci viru lidského imunodeficitu – HIV z lidského organismu. Ale současná vysoce účinná retrovirová terapie, která je jinak stále velmi nákladná, vede k prodloužení života a řada pacientů tak přežívá více než 10 let od nákazy. Příčina jejich smrti ani nemusí souviset s touto infekcí. Ostatní pohlavní choroby jsou plně vyléčitelné, ale u syfilis platí, že se musí léčit včas a adekvátně dle doporučení Mezinárodní zdravotnické organizace. A co se děje s pacienty po léčbě pohlavními chorobami? Dle zákona České republiky jsou pacienti s kapavkou a syfilis dispenzarizováni, to znamená kontrolováni v určitých časových intervalech. U kapavky jsou v případě negativních kontrol tři měsíce po léčbě vyřazeni z evidence. U syfilis probíhají kontroly až do konce života, ale intervaly mezi jednotlivými kontrolami se prodlužují až na pět let. Povinnosti kontrol spadají do kompetence venerologa, který má k tomu plnou kvalifikaci a vybavení.

Redakce: Na závěr bych se ráda zeptala, kterou ochranu před pohlavními nemocemi považujete za stoprocentní a které i Vy věříte?

Lékař: Žádná bariérová ochrana není stoprocentní, kondom se vždy může protrhnout nebo může být problém v nevhodné a nešikovné manipulaci s ním. Bezpečný sex znamená partnerskou věrnost, které věřím i já. A pokud máte na svém kontě jednorázové rizikové styky nebo nemůžete vyloučit partnerskou nevěru, chovejte se zodpovědně a absolvujte komplexní venerologické vyšetření. Každý má totiž zdraví pouze jedno!

Ptala se: Vlasta Dolejšová

Téma, které by rozhodně nemělo být tabu - komentáře

K článku není žádný komentář
pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2024 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |