Sex s neznámým partnerem. Co si pod tím představit… Seznámit se, zabavit se, užít si hezký večer nebo jen zahnat nudu a odreagovat se. Všechno to jsou zajímavé nápady, které mají svoje kouzlo a jsou spojené i s určitou dávkou adrenalinu. Je ale třeba přemýšlet, co se všechno může přihodit.
Sex s neznámým partnerem. Co si pod tím představit… Seznámit se, zabavit se, užít si hezký večer nebo jen zahnat nudu a odreagovat se. Všechno to jsou zajímavé nápady, které mají svoje kouzlo a jsou spojené i s určitou dávkou adrenalinu. Protože pokud můj nový partner kývne na nabídku sexu se mnou, i když se jsem pro něho neznámý, tak je velká pravděpodobnost, že v minulosti kývnul na podobnou nabídku již od více partnerů. Anebo jsou k dispozici staří známí kamarádi na občasný příležitostný sex, kteří mají svoji grupu dalších kamarádů, z nichž každý je svým způsobem promiskuitní. Určitě zde nepopisuji žádné raritní případy, nýbrž celkem běžnou realitu u lidí majících vztah se stejným pohlavím. Tím, že se starám o pacienty, kteří mají obavu, že se nakazili pohlavně přenosnou chorobou, a každodenně komunikuji s lidmi majícími tuto orientaci, myslím, že můžu psát na toto téma otevřeně a zasvěceně.
Nově hlášených případů sexuálně přenosných chorob za poslední dva roky stále přibývá a bohužel zejména té nejzávažnější a to je infekce získaného deficitu imunity – HIV. Na celé zeměkouli je již přes 44 milionů HIV pozitivních jedinců, v tomto kontextu čísla České republiky se zdají nicotná, ale je zde jedno velké ALE. V roce 2012 poprvé od prvně hlášeného případu v roce 1986 překročil počet nově hlášených případů za jednotlivý rok číslo 200 a tento trend se letos určitě zopakuje. K 30. 9. 2013 je v České republice hlášeno celkem 2438 HIV pozitivních lidí a z toho u 438 pacientů jsou rozvinuté příznaky AIDS a 198 pacientů již na toto onemocnění zemřelo díky selhání imunity . Nelze opomenout ani fakt, že způsob přenosu je u 61,5% homosexuální stykem. Toto onemocnění je v současné době stále nevyléčitelné, současná medicína zná léky na potlačení virémie, udržení nemoci „na oprati“, ale neumí virus eliminovat z organismu. A záleží jen na každém HIV pozitivním, jak se bude chovat zodpovědně ke svému zdraví i ke svému partnerovi, zda nedá nemoci šanci na destrukci své imunity či nenakazí svého blízkého. Je naprosto mylná informace, že nechráněný orální sex – ať už aktivní nebo pasivní - není rizikový pro přenos HIV, pokud nedojde k ejakulaci. Jediná ochrana před nákazou je použití kondomu. Stejně tak je naprosto zcestné se domnívat, že s HIV pozitivním partnerem, který se toho času neléčí a má nízkou virovou nálož, mohu bez obav souložit bez kondomu. Každý HIV pozitivní dobře ví a je také poučen od svého ošetřujícího lékaře venerologa, že při sexu je povinen chránit svého partnera před nákazou.
Další, ne o moc menší noční můrou venerologů je stále větší počet výskytu rezistentních kmenů kapavek, které odolávají běžné antibiotické terapii a pro účinnou terapii se nabízí stále zužující se spektrum citlivých antibiotik. Tento fakt je dán kolonizací kmenů kapavek méně typických lokalit – konečník a hltan, kde dochází k interakci s ostatními patogeny běžně se vyskytujícími v těchto lokalitách a následně ke vzniku rezistentních kmenů. Zvýšený výskyt kapavky je dán rovněž méně častým klinickým vyjádřením infekce v těchto oblastech, což vede k chronicitě infekce. Nehledě na to, že časté bolesti v krku doženou pacienta k praktickému lékaři, který okamžitě bez speciálního odběru na kapavku (na to se ani nepomyslí), nasadí antibiotika na běžnou angínu a tím se citlivost k efektivní terapii ještě sníží.
A aby těch rizik nebylo málo, stále stoupá i počet nově hlášených případů primárních vysoce infekčních případů syfilis i v posledních dvou letech nové a také v České republice dosud jen vzácně se vyskytující formy chlamydiové pohlavně přenosné infekce LGV, která je zatím téměř výlučně zachycená u HIV pozitivních osob praktikujících anální pasivní sex.
A proto je zde opravdu výzva pro každého, zda se chovat při sexu zodpovědně a chránit se kondomem při každé formě partnerského sexu a pokud už k riziku došlo, vyrazit na testy na pohlavně přenosné choroby a řešit situaci, dokud je to možné, anebo být lhostejný ke svému zdraví a ohrožovat nejen sebe, ale i své blízké.
Abyste si vybrali tu první správnou variantu, Vám ze srdce přeje a vyšetření v naší venerologické ambulanci Medicentrum s.r.o. Beroun, která od 2. 1. 2014 sídlí na nové adrese, Lidická 30, Praha 5, doporučuje vedoucí lékař venerologické ambulance
MUDr. Přemysl Procházka