Deník Los Angeles Times uvedl alarmující zprávu. V Amerických gay klubech se objevil nový trend zneužívání léku Tenofovir zpomalujícího rozvoj infekce HIV jako party drogy v domnění, že ochrání před možnou nákazou virem HIV při nechráněném sexu.
Deník Los Angeles Times uvedl alarmující zprávu. V Amerických gay klubech se objevil nový trend zneužívání léku Tenofovir zpomalujícího rozvoj infekce HIV jako party drogy v domnění, že ochrání před možnou nákazou virem HIV při nechráněném sexu. Tento mylně pochopený způsob ochrany označovaný „Taking a T“ doplněný gestem skřížených prstů se stal notným cílem orgánů ochrany veřejného zdraví v USA.
Tenofovir je prodáván spolu s Viagrou a Extází v jednom balení v tanečních gay klubech. Užití tenofoviru nijak nechrání před přenosem viru HIV z jednoho člověka na druhého, nehledě na četné nevratné vedlejší účinky tohoto preparátu. Dr. David Hardy, specialista na léčbu HIV v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, řekl deníku Times: "Toto je velmi znepokojující vývoj" a dodal, že rozšíření tohoto mýtu by mohlo navíc ještě snížit užívání kondomů, které v nejohroženějších skupinách, navíc dle aktuálních studií, značně pokleslo.
Dle výzkumu U.S. centra pro kontrolu a prevenci chorob (U.S. CDC), který byl proveden gay dobrovolníky ve čtyřech amerických městech, bylo zjištěno, že 7% HIV negativních mužů bralo anti-HIV léky před rizikovým chováním a zhruba 5% mužů slyšelo nebo zná někoho takového, kdo toto běžně činí. Deník Times také uvedl, že preventisté zdůrazňují, že počet mužů zneužívající léky zůstává nízký. Doposud se ukázalo, že je toto populární zejména u mladých gayů, kteří nepoužívají kondomy a mezi lidmi, kteří často navštěvují cluby a sauny. Nicméně státní orgány namítají, že nárůst tohoto jevu je až příliš rychlý. Obavy, že by se praktiky mohly rozšířit i do jiných vysoce ohrožených skupin, jako jsou sexuální pracovnice a intravenózní uživatelé drog a v neposlední řadě také do běžné populace, jsou na místě.
HIV specialisté mezitím pokračují v propagaci kondomů jakožto nejefektivnějšího způsobu ochrany před nákazou HIV. Na základě již dříve započatého výzkumu U.S. CDC financuje dvě klinické studie, které začaly v loňském roce v Atlantě a San Franciscu. Jejich smyslem je odhalit, zda-li tenofovir, užívaný jako doplněk nynějšího HIV léčebného režimu, může fungovat jako ochrana před nákazou podobně jako antikoncepční pilulky. V testech je zapojeno kolem 200 vysoce rizikově se chovajících mužů, kteří denně užívají tenofovir a budou monitorováni po další dva roky. V žádném případě však nelze tuto metodu používat jako ochranu.