www.004.cz >Období coming-outu > Jsem si jako gay odporný

Autor: -oco->, Téma: Období coming-outu, Vydáno dne: 19. 06. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Nedávno jsem se poprvé sešel s klukem, se kterým jsem si už nějaký čas psal. Na netu byl naprosto normální kluk na kluky a podle fotky, co mi poslal vypadal normálně. Když jsme se sešli, tak jsem se ale trochu lekl, protože on fakt na první pohled vypadal jak "buzerant". Když jsme se rozloučili, došlo mi, že je to hnus. Že jsem si naprosto odpornej jako gay.

Jsem zoufalej a potřebuji pomoc. Nedávno jsem se poprvé sešel s klukem, se kterým jsem si už nějaký čas psal. Na netu byl naprosto normální kluk na kluky a podle fotky, co mi poslal vypadal normálně. Když jsme se sešli, tak jsem se ale trochu lekl, protože on fakt na první pohled vypadal jak "buzerant". Nemám rád, když se gayům říká tímhle slovem, ale tady to je výstižné. Dobře, řekl jsem si. Mám den blbec, to se poddá. Chvilku jsme si povídali a bylo to v pohodě. Pak jsem si všiml, že mu občas ulítne taky slovo s "teplým přízvukem" a najednou na to přešel úplně normálně a každý druhý slovo bylo "teplý". Když jsme se rozloučili, došlo mi, že je to hnus. Že jsem si naprosto odpornej jako gay. Před touhle schůzkou jsem s tím byl tak nějak smířenej, ale teď bych nejradši umřel nebo se vůbec nenarodil. Prosím řekněte mi, jak se dostat z tohoto stavu. Ať dělám cokoliv vždycky si na to vzpomenu a musím přemýšlet o tom, jak sem si odpornej.

David


Milý Davide,

Zrovna tak jako neexistuje jednotný heterosexuální životní styl, ale mnoho heterosexuálních životních stylů (např. od promiskuity po odmítání předmanželského sexu), tak existuje i široká škála homosexuálních životních stylů. Často to souvisí s prostředím, v kterém se člověk pohybuje, s jeho zájmy či zaměstnáním. Ačkoli tvá nepříjemná zkušenost odpovídá stereotypu, který mnoho lidí o gayích má, věř mi, že to není pravidlo, a ty sám jsi toho důkazem. Kvalita člověka nespočívá v jeho homo- či heterosexuální orientaci. Záleží však na tom, kde přátele hledáš. Jistě je rozdíl mezi chlapcem, který často navštěvuje gaykluby a chlapcem, který se schází s partou kluků v LOGOSu (křesťanské ekumenické společenství pro gaye) nebo se věnuje turistice. Na internetových stránkách www.kluci.cz či www.004.cz můžeš najít spoustu zajímavých typů, kde lze poznat nové přátele.

 Doporučuji ti také podívat se na http://skupina3.kluci.cz , kde mohu zaručit, že žádného „buzeranta“  nepotkáš. Sama za sebe ti mohu říct, že jsem v životě viděla hodně gayů a má zkušenost s nimi je spíše pozitivní. Nevzdávej se a nezapomeň, že různí lidé dělají různé věci.

Andrea Scheansová
Poradna 004


pokračování:

Fakt moc diky. Snažím se na to už nemyslet a docela to jde. Naštěstí mám spoustu přátel jako jsem já a ti mi z toho pomohli, ať už jen hlasem, kterým na mě mluví nebo lichotkami a radami. Nechápu rozdíl mezi klukem co chodí na net-chaty a do gayklubu a klukem, co chodí do LOGOSu nebo cestuje s Ingejány? Já osobně moc rád mezi lidi nechodím, moc se tam necítím a na chaty chodím a připadám si docela normální až na to že jsem teplej. Myslím, že jsem už na tý stránce byl ale asi není šance, že by něco takovýho bylo i v jiných městech než je Praha. A v mým věku skoro 16 let bych tam asi stejně nešel. I přesto moc dík.

David


Ten rozdíl mezi klukem, co chodí do klubu nebo do Logosu, či jezdí s Ingejány je značný. Kluci, kteří se pohybují v klubech a ve volné gay komunitě, bývají často postiženi zvláštním fenoménem, který jeden člověk ze sportovního klubu pro gaye nazývá procesem TETKIZACE. Je to od slova TETKA nebo teta, což se používá jako označení pro "zkušené" promiskuitní gaye, kteří když přijdou do klubu, tak se se všemi, se kterými spali a nepohádali, olíbají, mají rádi Ilonku Csákovou a Helenku Vondráčkovou a čtou SPY a STORY atd. Proces tetkizace je tedy proces, kdy kluk ztrácí všechny vlastnosti, které ho dělají klukem a zároveň získává jejich ženské ekvivalenty.
 
Odborně řečeno se "STYLIZUJE" do určité role. Obvykle se v ní cítí uvolněný, nemusí se přetvařovat a snažit vypadat mužně a heterácky. Úlevu může v některých případech pocítit v ženských šatech, přestože není ani transvestita ani transsexuál ani trawestie umělkyně. Tato dispozice je spíše vrozená. Její příčina by se dala najít v Dörnerových endokrinologických výzkumech, které prováděl na krysách. Tedy hormonálním ovlivněním nitroděložního vývoje plodu. Tito gayové, ač jsou feminní, mají normální testosteronovou distribuci jako každý jiný muž.
 
Myslím, že můžeš být klidný, potkat tě to opravdu nemusí, pokud nebudeš sám chtít a snažit se tetkizovat.
 
Nejsi jediný, koho tento gay stereotyp v období coming outu traumatizuje. Jako jeden z markerů, jak si smířen sám se sebou je schopnost udělat si legraci z tohoto sterotypu. Tedy zasmát se sám sobě. Třeba říci nějaký vtip "o teplouších". Nebo si zkusit zahrát tento stereotyp sám před sebou v soukromí(příp. si uděláš legraci s kamarádem). Jemným zženštilým hláskem si sám pro sebe nahlas řekneš: "Božínečku, já jsem ten gaaaay, no a co, ať mi ty heteráci třeba políbí tu mou prdelinku, já se za to nestydím". První vnitřní dojem nemusí být příjemný, ale může prolomit některé bloky, obzvláště dokážeme-li se nenuceně zasmát absurditě této nucené stylizace. Hned po tom si řekni zcela normálně: Jsem gay, no a co, nestydím se za to, jaký jsem. Znám několik lidí, kterým to pomohlo. Nad zženštilými týpky je třeba se umět povznést. Jak psala Andrea, každý jsme jiný, takže je zbytečné se řadit k takovýmto stereotypům. 

Petr Kaňka
Poradna 004

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde