www.004.cz >Období coming-outu > Jsem bez chuti do života

Autor: -oco->, Téma: Období coming-outu, Vydáno dne: 13. 04. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Život je někdy velmi složitý a k tomu všemu se může i pěkně zamotat, když člověk neví, jak se vyrovnat se svou orientací. Další komplikací může být, když první komu se v životě svěříme nemá o homosexualitě ani tušení a doporučí nám modlitbu. Další z odpovědí poradny 004 je určena právě pro toho, kdo se nám před několika svěřil a nebylo mu možné odpověď zaslat na email, který se bál prozradit.

Je mi skoro 22 let a vystudoval jsem gymnázium. Trpím paranoidní schizofrenií, těžkými depresemi, průduškovým astmatem a srdeční arytmií. Byl jsem už několikrát hospitalizován. Můj problém spočívá v tom, že jsem asi homosexuál. Bojím se prozrazení, a tak vám raději nenapíši ani svůj email, ale byl bych rád, kdybyste mi mohli na této veřejné stránce poradny odpovědět. Se svým problémem jsem se svěřil jedné hluboce věřící paní, která mě však odkázala na modlitby za uzdravení z homosexuality. Naštěstí mi slíbila ,že to nikomu neprozradí. Zkoušel jsem se modlit, ale nijak mi to nepomohlo. Kvůli své homosexuální orientaci jsem se pokusil spáchat i sebevraždu. Ale nepovedlo se mi to. Ještě k tomu jsem se před třemi roky zamiloval do jednoho kluka z Německa. Trápím se tím,  že ho nemohu ani vidět ani slyšet, a proto nespím, nejím, nepiji a jen na něj vzpomínám. Chtěl jsem mu vyznat svoji lásku, ale myslím že je heterosexuál. Na závěr vám upřímně řeknu, že mě v životě už nic netěší, jsem sociálně izolovaný a chtěl bych co nejdříve zemřít.

Martin


Milý Martine,

Zdravotní problémy, které popisuješ jsou závažné. Paranoidní schizofrenie je onemocnění, které je náročné nejen pro Tebe, ale i pro Tvé okolí. Depresivní stavy jej bohužel provázejí. S Tvou sexuální orientací samozřejmě nijak nesouvisejí. Nevím přesně, zda je to Tvá sexuální orientace či samo onemocnění, co Tě opravdu trápí.
Existují pokusy překonávat homosexuální orientaci pomocí víry (např. Daniel Ange v polovině 90.let), ale sám nikoho „vyléčeného“ neznám a ani bych v heterosexuální prognózu moc nedoufal. Propojenost víry a homosexuality je naopak zajímavě popsána v knize Johna R.W. Stotta „Homosexuální partnerství“.
Sám víš nejlépe, že vyrovnání se s orientací může být obtížné a často i bolestivé. Člověk by na všechny ty problémy neměl zůstávat sám. Ačkoliv je Tvoje důvěra v ostatní lidi a okolí otřesena, přesto by ses měl pokusit najít někoho, komu opravdu můžeš věřit a probrat to s ním. Třeba i svou zamilovanost do kamaráda z Německa, třeba Tvé myšlenky na sebevraždu či problémy s tím, jak někomu vyznat svou lásku. Nezůstávej sám! Popisovaná sociální izolovanost bývá častým, avšak zbytečným stavem.
Pokud by bylo obtížné najít někoho důvěryhodného, pak doporučuji obrátit se na někoho z odborníků, kterému věříš!

PhDr. Richard Braun