www.004.cz >Gay sex > Mužské genitálie

Autor: -gsx->, Téma: Gay sex, Vydáno dne: 15. 11. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Se stavbou pohlavních orgánů se člověk seznámil již na základní škole. To může být pro mnohé již velmi dávno, proto jsme pro vás připravili krátké repetitorium doplněné fyziologií tohoto zajímavého ústrojí.

Se stavbou pohlavních orgánů se člověk seznámil již na základní škole. To může být pro mnohé již velmi dávno, proto jsme pro vás připravili krátké repetitorium doplněné fyziologií tohoto zajímavého ústrojí.

a – močový měchýř; b – spona stydká; c – chámovod; d – močová trubice; e – varle a nadvarle; f – žalud pyje; g – prostata (žláza předstojná); h – semenný váček

Mužská pohlavní soustava zajišťuje tři základní funkce:

Tvorbu spermií zajišťuje mužská pohlavní žláza – varlata. Varlata jsou párový orgán a jsou uložena v dutině šourku. Varlata jsou 4–5 cm velká a do šourku sestupují z dutiny břišní nejpozději do puberty. Pokud zůstávají v dutině břišní, je to signál, že není něco v pořádku a tento stav by měl být řešen s lékařem. Ve varlatech se nacházejí semenotvorné kanálky, které dohromady měří okolo 350 m. Jeden kanálek má okolo 0,5 m. V kanálcích jsou tvořeny spermie, přičemž zrání jedné spermie trvá 75 dní. Vlivem kontaminace životního prostředí především polychlorovanými bifenyly a DDT dochází u mužů k úbytku spermií. V roce 1940 měl průměrný muž 110 miliónů spermií v 1 mm3, v roce 1990 už jen 66 miliónů. Také klesá výtěžek ejakulátu. V roce 1940 měl obsah 3,5 ml, dnes je to 2,4 ml a méně. Ve vazivu mezi kanálky jsou vmezeřeny tzv. Leydigovy buňky, které produkují mužský pohlavní hormon testosteron, o kterém píšeme dále.

Testosteron

zajišťuje vývin primárních pohlavních znaků v době prenatálního vývoje – tedy penisu, šourku a varlat, poté jeho produkce klesá. Stoupá znovu až v pubertě, kdy je zodpovědný za vývin sekundárních pohlavních znaků u mužů – růst ochlupení, mutaci a zhrubnutí hlasu, vývin svalstva, zhrubnutí kůže, ohraničení vlasů na hlavě. Zajišťuje tvorbu spermií a zvyšuje i agresivní chování. V některých tkáních se mění (redukuje) na dihydrotestosteron, který při zvýšené produkci způsobuje vypadávání vlasů – alopecii a zmohutnění ochlupení na zbytku těla, zejména na hrudníku, později i na zádech. Alopecia androgentica začíná u mužů mezi 20.-30. rokem jako prořídnutí kštice na spánkových koutech a na temeni. Stav se může zhoršovat až k úplné plešatosti. Spolehlivá léčba neexistuje. Pomoci může vazodilatátor minoxidil.