www.004.cz >Zdravotní poradna > Varikokéla

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 18. 06. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Co je to varikokéla a jak se léčí? Co může způsobit? Je příčinou ztráty erekce, nebo způsobuje neplodnost?

Co je to varikokéla a jak se léčí? Co může způsobit? Je příčinou ztráty erekce, nebo způsobuje neplodnost?


Varikokéla je porucha v cévním zásobení varlete, kdy dochází k městnání krve a vzniku obdoby hemoroidů, či křečových žil na nohách. Do cév přitéká více krve, než odchází a tento nepoměr dává vzniku rozšíření těchto cév. Vznikají tak menší či větší žilní pleteně v šourku, obvykle na levé straně, která je díky anotomii cévního řečiště k této poruše náchylnější.

Pokud vznikne náhle je třeba urychleně vyhledat lékaře, který musí vyvrátit onemocnění ledvin, které by s varikokélou mohlo souviset. Obvykle však vzniká postupně.

Hlavním rizikem je, že zhoršená cirkulace způsobuje nedostatečné vyživování varlete a jeho semenotvorná tkáň podléhá degenerativním změnám, které mohou zapříčinit zhoršenou plodnost až neplodnost. Myslet si, že druhé varle je nepostižené a že k plodnosti stačí, je zcela liché, neboť varlata v tomto směru fungují jako celek a brzy dojde i k poškození druhého varlete. U mladých mužů je proto třeba varikokélu operativně odstranit dokud nedojde k nevrátným změnám.

Operativní zákrok spočívá v krátkém řezu nad pravým tříselným kanálem a vyhledáním inkriminovaného cévního svazku, který se buď vyndá, nebo přeruší. Zákrok je možné provést i laparoskopicky. Nebo je dále možné tento svazek sklerotizovat injekčním vpichem bez operace. Operativní zákrok je takřka bez rizika, ale je třeba upozornit, že se i odoperovaná varikokéla může vrátit.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde