Lili Elbe se narodila v roce 1886 v Dánsku a narodila se jako muž (rodným jménem: Ejnar Wegener). Lili, ačkoliv byla v přechodném období, si vzala Gerdu Wegnerovou. Jejich sňatek byl uznán za právoplatný. Oba dva byli uměleckými malíři a ilustrátory. Gerda dosáhla komerčně lepších úspěchů na poli umění a je dosud považována za jednu z vedoucích umělkyň Art Deco prvního desetiletí 20. století. Její knižní a deníkové ilustrace zahrnovaly vyšší umělecké motivy, stejně jako kresby lesbické a erotické. Lili byla jedna z jejích oblíbených modelek, nosící vysoce módní trendy v odívání i ve své nahotě. Gerda jako módní návrhářka v Paříži byla vlivnou osobností v prosazování nejnovějších módních trendů. Bylo by zajímavé předpokládat, že ideál ženské krásy 20. století s malým poprsím mohl být ovlivněn Liliinou postavou. Lili Elbe změnila svůj dvojí život mezi lety 1910 až 1930, kdy podstoupila sérii operací. Díky své osobní a tělesné vitalitě se jí s úspěchem podařilo překonat její životní drama dvojí „identity duše“, jenž zakoušela ve svém životě s chutí hořkosti a slávy. Někteří lidé v té době, kteří ji nebyli blízcí, ji poznali jen z jedné strany její osobnosti. V té době vystupovala v ženském rodě a měla spoustu obdivovatelů a několik milenců. Zakoušela svoji obojakost jako nelehkou životní situaci. Tato část jejích citů je všeobecně považována mezi transsexuály jako životní trauma. Jeden muž měl o ni zájem a požádal ji o ruku už před její operací. To bylo v té době nemožné, protože byla úředně považována za muže. Její sňatek s Gerdou byl prohlášen za neplatný v roce 1930. Je vysoce pravděpodobné, že Lili patřila mezi intersexuálně transsexuální ženy, je jisté, že měla své pohlavní orgány vnitřně skryté a zároveň trpěla nerovnováhou hormonálních hladin v těle (jak se dokázalo jejím vyšetřením); její tělesná konstituce byla také ženská. Výrazové prostředky jejího těla ji umožňovaly se lehčeji pohybovat mezi pohlavními rolemi ve společnosti. Možná její karyotyp byl XX s SRY nebo měla typ XXY (Klinefelterův syndrom, tento případ je méně pravděpodobný, neboť byla velmi inteligentní - lidé trpící Klinefelterovým syndromem mají vyšší IQ – stejně jako XXX ženy - a mají zřetelně vyšší tělesnou výšku.) O Lili Elbe se staral dr. Warnekros na drážďanské ženské klinice, který byl průkopníkem v oblasti gynekologie té doby. Všechny její operace byly experimentálního rázu. Nejprve jí byly odstraněny mužské orgány. Tato operace proběhla v Berlíně poté, co byla LILI vyšetřena slavným sexuologem Dr. Magnusem Hirschfeldem.
Při její druhé operaci vedené dr. Warnekrosem jí byly transplantovány zdravé vaječníky do dutiny břišní. Krátce poté absolvovala třetí operaci, která nebyla blíže specifikována. O několik týdnů později podstoupila svou čtvrtou operaci kvůli bolestem v oblasti podbřišku, kdy jí byly odstraněny transplantované vaječníky. Tělo se bránilo a tyto implantáty nepřijalo za své. Pozdější zmínky v transsexuální literatuře v nás zanechávají dojem, že Lili zemřela díky komplikacím, které způsobila transplantace vaječníků, avšak její smrt nastala až o rok a půl později, tři měsíce po její páté operaci, která měla za účel umožnit Lili být matkou. Lili byla pohřbena v Drážďanech roku 1931 pod svým ženským jménem. V roce 1933 si Lili napsala vlastní autobiografii „Man Into Woman" (Niels Hoyer, ed.). Maurice Rostand se inspiroval jejím unikátním a bohatým životem při psaní novely „L’homme qui devint femme" - Muž, který se stal ženou. Lili Elbe je nepochybně jedna z největších osobností transgenderové komunity počátku dvacátého století.
Dokumentární film o životě Lili byl vysílán německou televizí WDR 15. října 2000 ve 22:45 www.wdr.de/tv/kulturweltspiegel
Obrazové ilustrace: