004.cz

Domácí posilovna - začínáme

K rozhodnutí zřídit si posilovnu doma, může vést několik důvodů:

 změnil se mi životní rytmus a trávit dvě hodiny denně posilovnou je časově neúnosné
 kvalitní posilovna není v okolí dostupná
 stydím se cvičit před ostatními, protože jsem moc tlustý/moc hubený nebo prostě jenom proto...
 vyhovuje mi domácí prostředí s muzikou, kterou si pustím sám, nechci se časově nijak vázat atd.

Hned na začátku si ale musíme uvědomit, že tato volba nepřináší jenom klady (zejména nezávislost), ale i pár záporů - nutnou počáteční investice do vybavení, potřebný cvičební prostor a smíření se s faktem, že jednoúčelové stroje v posilovnách jsou přeci jen o něčem jiném.

Pro koho tedy domácí posilovna, jako hlavní zdroj fitness, není vhodná:

 pro náročnější kulturisty, pracující s velkými vahami
 pro lidi, potřebující k "vybičování" společnost
 pro všechny, kteří se musí k cvičení nutit a jenom přesný režim je dokáže udržet

Dobře, už vím, co mohu čekat, souhlasím, chci posilovnu doma. Co dál?
Najít si vhodný prostor v bytě a vyčlenit v rozpočtu částku, se kterou budu operovat.

Ideální kombinace pro domácí posilovnu:

  • multifunkční stroj na posilování, tzv. posilovací rampu. Umožňuje procvičování prsních svalů, zádových svalů, nohou, ramen, bicepsů a tricepsů. Většinou mívá integrované závaží do 40ti až 50ti kg. Ceny se pohybují od 6000 Kč do 70000 Kč podle provedení, typu a značky. Obecně platí, že občasné supermarketové akce na prodej tohoto zboží nabízejí velmi nízké ceny za zboží nižší až střední třídy, tady se vyplatí vybírat a počkat až na něco opravdu zajímavého. Stroj by měl mít co nejmenší vůle a odpor v převodech, provedení (tlouška plechů, šrouby, sváry atd.) musí vypadat přesvědčivě. Pakliže předváděcí stroj vrže, pohyblivé části se vyklají a spoje působí dojmem, že se pod vyšší váhou rozpadnou, raději se otočte a hledejte dál. Nekupujete to na týden a vhodně volený stroj může sloužit i mnoho let. Jestliže požadujete především kvalitu a značku, bez ohledu na finance, podívejte se na stroje značek York, Kettler a dalších, je to nádhera.
  • naklápecí lavice. Je to univerzální zařízení, na kterém můžete cvičit doplňující cviky na prsa, bicepsy, zádové svaly i ramena. Počítejte se dvěma až pěti tisíci korunami.
  • šikmá lavice. Pro cvičení lehsedů a procvičování prsních svalů. Šikmá lavice může do určité míry nahradit naklápecí lavici, budete-li mít k dispozici vhodné podpěry. Cena od 1000 Kč.
  • čínky. Přestože na stroji máte dostatečnou zátěž, pro určité cviky je výhodnější využít čínky ve spojení s naklápecí nebo šikmou lavici. Výhodné jsou čínky s možností upravy váhy, přidáváte a ubíráte kotouče podle potřeby. Dovolí-li to prostor, je vhodné si pořídít i dlouhou čínku, kterou využijete (ve spojení s vhodnými podstavci) na bench press, bicepsy a všechny cviky, kde je nutné synchronizovat pohyby rukou. Opět nejlaciněji nakoupíte v supermarketech, 5kg kotouč cca za 200 Kč, variabilní čínka osazená 4 x 2kg se závity na koncích okolo 400 Kč a tyč na dlouhou čínku za zhruba 600 Kč.
  • žebřiny. K protažení před a po cvičení, jako stabilizace na lehy-sedy a další cviky na břicho. Kolem 2000 Kč.
  • a poslední je rotoped. Není "vyloženě potřeba", ale je nutné si uvědomit jednu věc - trápí-li nás nadměrná hmotnost, samotným posilováním se jí nezbavíme. Je potřeba přidat aerobní cviky. K tomu může sloužit rotoped. Navíc uvolní svaly po posilování. rotoped používáme zásadně po tréninku, před ním maximálně na pár minut k rozehřání. Zaplatíme za nejlevnější páskové typy kolem 2000 Kč (nedoporučuji), magnetické začínají na 5 tisíci.

Příště si ukážeme, jak a co lze v domácí posilovně cvičit. Zatím můžete přemýšlet, kam stroje postavíte a rozjet se po nákupních centrech... i když teď, před Vánocemi, bych vám to moc nedoporučoval:-)

Obsah tématu Fitness:

Domácí posilovna - začínáme - komentáře

Komentář ze dne: 20. 10. 2010 20:19:54     Reagovat
Autor: michal (email) - neregistrovaný
Titulek: shop
Myslim, že todle je ten pravej kramek pro vybavení domácí posilovny :)

Komentář ze dne: 02. 03. 2008 15:21:38     Reagovat
Autor: Francois (email) - neregistrovaný
Titulek: Nevím, nevím
Zdá se mi, že to není moc dobré takhle propagovat kulturistiku. Né každý může cvičit, a je to i nebezpečí bigorexie. Částečně i poruch příjmu potravy. Si to teda jen myslím.

Komentář ze dne: 18. 10. 2005 20:56:57     Reagovat
Autor: pepino (email) - neregistrovaný
Titulek: Kde 5kg za 200kg?
Kde mají 5kg kotouče po 200Kč? Už tam běžim,bo ani na netu jsem nic za tu cenu nenašel:(

pravidla pro veřejnost odkazy rubriky posledních 100 komentářů
© 2001 - 2025 Code004 / | ISSN 1214-4452 | Inzerujte na 004.cz | Powered by phpRS |