Dobrý den, můj partner byl před nedávnem na operaci análního polypu. Ten mu chirurgicky odstranili, avšak po týdnu, při kontrole, mu zjistili další - vyvinul se za onen týden - ale jiné barvy. Lékař mu řekl, že jde o cosi přenosného, ale že se to nemusí přenášet pouze análním stykem (je zajímavé, že ho neposlal na vyšetření do laboratoře). Víc se s ním nebavil, jen mu sdělil, že se to může opakovat a v případě častých chirurgických zákroků by to mohlo být nebezpečné.
Se svým partnerem dodržujeme monogamní vztah, aktivně análně jsem ho souložil jen jednou, a to asi před měsícem. Se svými předchozími partnery jsem žádné podobné problémy neměl, sám jsem v pořádku.
Existuje tedy nějaká taková přenosná nemoc, vůči níž jsem imunní, ale u mého partnera způsobuje problémy v konečníku? Co se s tím dá dělat?
Marek
Ahoj Marku,
charakter tvého dotazu přesahuje naše kapacitní možnosti, doporučujeme se v první řadě obrátit na ošetřujícího lékaře, případně jej změnit, pokud nejste s jeho přístupem spokojeni. Přiznávám, že tuto problematiku znám pouze z učebnice.
Polyp je nutné diferenciálně diagnostikovat od kondylomat – ty jsou způsobeny HPV virem.
Polyp je označení obvykle pro benigní nádor, tedy nezhoubný. Známe několik druhů polypů – např. juvenilní polyp – ten vždy sám odezní a neléčí se. Ten to, zdá se, není. Ostatní typy polypů mohou být nebezpečné a některé typy jsou označovány jako prekarcenóza a postupují tedy v maligní nádor rekta. Ty jsou bohužel nejčastější a říká se jim adenomové polypy. Všechny polypy je nutné histologicky vyšetřit. Pokud tak lékař neučinil, podle mne zásadně pochybil. Pokud je polypů hodně a v celém střevě, je třeba uvažovat nad tím, nejedná-li se o tzv. Peutz-Jeghersův syndrom. Každopádně by to chtělo ještě endosonografické vyšetření, aby se tato možnost vyloučila. Lékaře navštivte znovu a nahlédněte do zprávy, jaký polyp přesněji diagnostikoval.
Hodně štěstí a brzké uzdravení